650 TL üstü siparişlerde kargo bizden

Araç Bilgileri İle ara

SKODA yedek parçaları

Çek Cumhuriyeti merkezli Skoda Automobile, hoşnutsuz bir kitapçı sahibi ve kardeşi tarafından yaratıldı ve 1895'te bisiklet tamircisi olarak başladı. Vaclav Laurin ve kardeşi, Alman bisikletlerinin eksiklik nedeniyle tamir edilememesi üzerine işe başladı. parçaların. Slavia şirketine vatansever bir dürtü denmeye karar verdiler. Daha sonra Laurin & Klement Co. olarak değiştirildi ve motosiklet yapmaya başladı.

Yerel yarışlarda kazanılan zaferlerden sonra, iki rahatsızcı motosikletlerini Londra'ya ihraç etmeye karar verdi. İlk modelin başarısına dayanarak, Voiturette A, Laurin ve Klement 1905'ten itibaren otomobil üretimine genişledi. O zamana kadar hem yerel hem de uluslararası olarak büyük bir şirket olarak kuruldu.

Birinci Dünya Savaşı, fabrikanın şimdi savaş üretimiyle uğraştığını, ancak biter bitmez, şirketin otomobil üretimine devam ettiğini belirtti. 1924'te bir sanayi şirketi olan Skoda Works ile birleştiler ve kamyon üretmeye başladılar. Bu, tüm ürünlerin Skoda adıyla çıktığı andır.

İkinci Dünya Savaşı, Skoda'yı nazi savaş çabalarını desteklemek için üretme konumuna getiren Alman işgalini getirdi. Sivil üretim ilk önce sınırlıydı ve daha sonra tamamen durdu. Savaştan sonra, şirket hükümet tarafından yürütülen ulusallaştırma programından etkilendi ve 1946'da AZNP kuruluşu olarak tanındı. Bunun tek yararı, binek araç yapımının tekelini elde etmesiydi.

Bu döneme ait modeller arasında 1101 serisi (Skoda Popular'ın güncellenmiş bir sürümü), 440 Spartak, 445 Octavia, Felicia ve 1000 MB bulunur. Zaman geçtikçe, Skoda Batı ile olan temasını kaybetti ve bu durum kalkınmanın bozulmasına neden oldu. Yakında, çoğu Skoda modelleri modası geçmiş oldu ve diğer otomobil şirketleri satışlarda ve modellerde arttıkça, Skoda devlet tarafından sıkı bir şekilde kontrol altına alındı.

70'lerin ekonomik krizinden sonra, Skoda 1987'deki yeni Skoda Favorit ile bir miktar başarı kazanmayı başardı. İtalyan Bertone şirketi tarafından tasarlanan ve Batı motor teknolojisinin Doğu Avrupa'da ve İngiltere'de de oldukça iyi satıldığı bu model Skodas'ın genelde güvenilir otomobiller olduğu biliniyordu.

Komünist rejim Avrupa’ya düştüğü için Çekoslovak hükümeti, Skoda’nın büyümesine yardımcı olması için yabancı bir ortak aramasına izin veren yeni piyasa ekonomisi koşulları belirledi.

1990 Aralık ayında Skoda, Volkswagen Grubu ile ilişkilendirildi ve 16 Nisan 1991'de yürürlüğe girdi. Yanındaki Alman teknolojisi ile Skoda, araçlarının kalitesini artırmayı başardı ve o zamandan beri Avrupa otomobil pazarında önemli bir oyuncu haline geldi.

Son trendler Çek otomobil üreticisinin Süper ve Octavia ile biraz daha lüks bir pazara girdiğini gördü. Şirket ayrıca, Roomster adlı 2006 MPV ve Yeti adlı bir geçiş konsepti ile piyasanın diğer kesimlerini korumaya çalışıyor.

Devamı  

15 / 469
Whatsapp Destek
Test
Siparişniz Alınmıştır