650 TL üstü siparişlerde kargo bizden

Araç Bilgileri İle ara

TOYOTA yedek parçaları

Toyota Jidosha Kabushiki-gaisha veya kısaca Toyota, dünyadaki en büyük otomobil üreticisi, Ford, GM ve diğerlerinden daha büyük. Diğer otomobil üreticileri gibi tarihçeleri de başka bir ürünle başlar, bu durumda otomatik tezgahlar. Bir noktada, 1933 yılında, Toyota'nın kurucusunun oğlu olan Kiichiro Toyoda, araba yapmak istediğine karar verdi ve bu yüzden benzinle çalışan motorlar hakkında fikir edinmek için Avrupa'ya bir gezi yaptı.
Hükümet, böyle cesur bir kararı daha çok teşvik etti çünkü kendi arabalarını daha ucuz hale getirecek ve Çin ile savaş için araçlara da ihtiyaç duyacaklardı. 1933'teki kuruluşundan sadece bir yıl sonra, Toyota Motor Company, ilk motoru olan Model A binek otomobiline ve G1 kamyonuna yerleştirilen A Tipi'ni yarattı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Toyota, ordu için kamyonlar üretmeye karar verdi ve anlaşmazlığın sadece erken bitmesi Aichi'deki fabrikalarını planlanan bir Müttefik bomba saldırısından kurtardı. Savaştan sonra Toyota araba yapımına yeniden başladı, ancak kamyon ve otobüs yapımında arabalara kıyasla daha başarılı oldu. Yine de, arabalardan hiç vazgeçmedi ve 1947'de, daha sonra diğer modellere de uygulanan Toyopet olarak da bilinen Model SA ile geldi.

Biraz daha başarılı, aynı zamanda bir taksi versiyonuna sahip olan fakat öncekiyle aynı olan 27 beygirlik motorlu Model SF idi. Daha güçlü bir model olan 48 HP olan RH kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Üretim oldukça hızlı bir şekilde arttı ve 1955 yılına kadar Toyota yılda 8400 otomobil üretiyordu. O yıl Toyota, Jeep benzeri Land Cruiser ve lüks sedan olan Crown'u ekleyerek üretimlerini çeşitlendirdi.

Sayıları arttıkça ve çeşitli modelleri kemerlerinin altında bırakan Toyota, şimdi gözlerini uluslararası pazarlara dikti. Japonya dışındaki ilk bayilik 1957’de Amerika’da, 1959’da Brezilya’da ilk tesis oldu. Toyota’nın ilginç bir stratejisi, tüm modellerin üretildikleri bölgeye özgü olmalarını sağladı (ilgili pazara uyarlandılar).

Amerikan pazarında Toyota için yaşanan büyük kırılma, 70'lerin ardından artan benzin fiyatları yerel üreticileri daha küçük otomobiller yapmaya zorladı. Bunlar giriş seviyesi olarak düşünülmüş ve sonuç olarak da bitirme kalitesinde bulunamamıştır. Buna karşılık, Toyota zaten daha iyi kalitede olan yakıt tasarruflu çeşitli modellere sahipti. Corolla, bu anlamda en iyi örnektir, yakında Amerika'nın en sevdiği kompakt otomobil haline geldi.

Ancak lüks pazar gittiği sürece Toyota, Crown ve Cressida'yı satmakta hala zorlanıyordu. 80'lerin şafağında, Amerika'daki tüm lüks pazarı aşağı doğru bir eğime giriyordu, diğer tüm üreticiler satışlarını sürdürmeyi zorlaştırıyordu ve Toyota o zaman lüks otomobiller yapacak yeni bir şirket olan Lexus ile ortaya çıktı.

90'lı yılların başlarında, Toyota araçları güvenilirlik ve düşük maliyetli bakım ile eşanlamlı hale geldi ve bu da onları tüm dünyada popüler hale getirdi. MR2 ve Celica gibi modellerin lansmanıyla genç izleyicileri kazanma teklifi yapıldı.

Halen Toyota, başarılı hibrit modeli olan Toyota Prius ile çevre savaşının ön saflarında yer alıyor ve şimdi bir lityum tarafından çalıştırılan standart elektrikle çalışacak olan Toyota Plug-in HV adlı bir elektrikli otomobilin duyurusunu yapıyor. iyon batarya.

Devamı  

15 / 378
Whatsapp Destek
Test
Siparişniz Alınmıştır