650TL ÜSTÜ SİPARİŞLERİNİZDE KARGO BİZDEN

Araç Bilgileri İle ara

PROTON yedek parçaları

Proton, kabaca Malezya'daki Ulusal Otomobil İşletmelerine çevrilen PeRusahaan OTOmobil Nasional'dan geliyor. Bu doğru, Proton, eski Başbakan Tun Mahathir Mohamad'in isteklerini takiben ilk 1983 yılında başlayan bir Malezya otomobil üreticisi.

Öncelikle, parçalar ve teknoloji Mitsubishi'den geldi, ancak daha sonra, deneyim biriktikçe Proton, otomobillerin çoğu hala Mitsubishi modellerine dayanıyor olsa bile bağımsız hale geldi. 1985 yılında piyasaya sürülen ilk modellerine Proton Saga adı verildi. İlk Sagalar Malezya sokaklarında yuvarlandıktan kısa bir süre sonra, Bangladeş'e (1986) ihracat başladı ve 1987'de Proton zaten 50.000 birim yaptı.

Aynı yıl, Sagas'ı Britanya Adaları'na göndermek için bir İngiltere bayisi ile bir dağıtım anlaşması yapıldı, ancak yalnızca 1989'da, 150.000 ünite üretildi ve bir motor montaj tesisi için planlar yapıldığı zaman gerçekleşecekti. 1991 yılında kutlanıyor.

Yeni bir model olan Proton Ishwara 1992'de ve daha sonra 1993'te Mitsubishi Colt'a dayanan bir model olan Wira, 2 yılda satılan 220.000 adet ile ılımlı bir başarı elde etti. 1994'te Proton Satria model serisine ve 1996'da Proton Tiara'a katıldı.

Hem yurtiçinde hem de yurtdışında satılan (dünyadaki yaklaşık 31 ülkede) binlerce model ile Proton, 1996'da Lotus teknolojisini satın almasını sağlayan ve çok ihtiyaç duyulan teknolojik bir infüzyon kazandıran bir finansal güç kazanıyordu. 2001’de ilk kez ilan edilen Proton Ultimate’ın ortaklığından yeni bir spor model otomobil çıkacak.

2004 yılında, Malezya üreticisinin Alman teknolojisine erişeceği ve bunun karşılığında yabancı otomobil üretimi için imkanlar sunacağı Volkswagen AG ile bir başka ortaklık daha ilan edildi. Bununla birlikte, Volkswagen iki şirketin kendi yollarına gideceğini açıkladığı için bu şartı kabul edemediği için bu plan 2006 yılına kadar düştü.

Aynı yıl, Proton satışlarda büyük bir düşüş yaşadı, bu da 169 milyon dolarlık kar kaybına neden oldu. Bu, Volkswagen'in şirketin% 51'ini satın almakla ilgilendiğine dair söylentinin temeliydi. İlginçtir ki, Proton'un yalnızca krizden kurtulmaya çalışacağını ilan ederek, şirketin hissesi bir gecede tüm zamanların en düşük seviyesine düştü.

Devamı  

6 / 6
Whatsapp Destek
Test
Siparişniz Alınmıştır