650TL ÜSTÜ SİPARİŞLERİNİZDE KARGO BİZDEN

Araç Bilgileri İle ara

MAZDA yedek parçaları

1920 yılında Toyo Cork Kogyo Co. olarak dünyaya gelen Mazda, bir takım tezgahı üretim tesisi olarak çalışmaya başladı, ancak hızla araç yapımına başladı. Mazda-Go adı verilen ilk Mazda arabası, 1931'de bir yıl sonra Çin'e ihracat yapmaya başlayan üç tekerlekli bir kamyon olarak ortaya çıktı. Mazda fabrikaları tüfek yapmaya başladığında, İkinci Dünya Savaşı'ndan çıkana kadar üretimde olan tek otomobil buydu.

Savaştan sonra Mazda tesisinin bir kısmı kısa bir süre Hiroşima ili olarak görev yaptı. 1949 yılında aynı 3 tekerlekli kamyonla üretim ve ihracat başladı. İlk 4 tekerlekli kamyon 1958'de tanıtılan Mazda Romper'dı.

İlk yolcu vagonu 1960 yılında Mazda R360 Coupe'ye geldi. Mazda'nın yabancı bir şirketle ilk ortaklığı 1961'de NSU / Wankel ile birlikte döner motorlar ürettiği ve geliştirdiği şirketti. Bu, Mazda'yı diğer Japon şirketlerinden ayırmak için yapıldı. Bu güne kadar Mazda, diğer şirketler (NSU ve Citroen) gibi 70'lerde bir süredir tasarımdan vazgeçen, Wankel döner motorlarının tek üreticisidir.

Mazda ödedi çünkü modelleri hızla güçlü ancak hafif araçlar olarak bir isim kazandı. Mazda için en başarılı seri, sonunda şirketin gelişimine yol açan R100 ve RX modelleri olacaktı.

1970'den itibaren Mazda, otomobilleri ABD için en büyük pazarı görmeye başladı. Mazda Kuzey Amerika Operasyonları adı altında bir Kuzey Amerika şubesi açmış ve kazanan tarife sahip olduğunu kanıtlamıştır. Aslında, Mazda modelleri o kadar başarılıydı ki, şirket döner motora dayanan bir toplama kamyonu bile üretti.

1973 ve petrol krizi ile Mazda'nın kullandığı susuz döner motorlar satışlarda düşüşe yol açtı, ancak Japon şirket pistonlu motorlardan gerçekten vazgeçmedi, bu yüzden otomobillerinde 4 silindirli bir model kullanabildi. Küçük Familia serisi ve Capella doğdu.

Ancak Mazda sportif otomobillerinden vazgeçmek üzere değildi ve ana akım dışında otomobil üretecek paralel bir tesis geliştirmeye karar verdi. 1978'de sportif RX7 ve daha sonra RX8 ile geldiler. Pistonlu motor ayrıca Mazda'nın MX-5 veya Miata ile sıraya girdiğini gösterdi.

1979'da Ford Motor Company, şirketin finansal düşüşünden sonra% 27'lik bir paya sahip Mazda'da yatırımcı oldu. Daha sonra, 80'lerde, Ford, Laser ve Escort modelleri için Familia serisi platformunu kullanmanın yanı sıra, Flat Rock, Michigan'da yeni Prob ve Mazda tesisini kurmak gibi birkaç ortak girişimin ardından şirketin% 20 daha fazlasını satın aldı.

90'lı yıllar, Amerikalılar tüm avantajlardan yararlanırken, Japonlar için kötü bir yatırım olduğu ortaya çıkan 1991 Gezgini'nde Ford ile bir ortak girişim daha başladı. Alternatif motor tasarımlarına olan hayranlığını takiben, Mazda 1995 yılında Miller motorunu geliştirmeye başladı.

90'ların ikinci kısmı, 1997’de yaşanan krizin, Ford’un% 39.9’unu aldığı Japonlar için o kadar karlı olmadığını kanıtladı. Bu noktadan itibaren, iki mark arasındaki işbirliği yoğunlaştı, motor tasarımı ve hatta bazı platformlar paylaşıldı (Mazda Tribute ile Ford Escape ve Mazda Axela ile yeni nesil Ford Focus).

Gelecek için Mazda, hidrojenle çalışan bir araba geliştirerek ileri görüşlü ve deneysel teknolojisini sürdürmeyi hedefliyor. Prototip şu ana kadar 200 kilometrelik bir özerkliğe ulaştı.

Devamı  

2819,00 TL

15 / 161
Whatsapp Destek
Test
Siparişniz Alınmıştır