650 TL üstü siparişlerde kargo bizden

Araç Bilgileri İle ara

FERRARI yedek parçaları

Ferrari, 1947'den bu yana can sıkıcı derecede üstün otomobiller üretiyor ve tüm profesyonel yarış etkinliklerinde önemli bir oyuncu haline geldi ve o zamandan beri rakiplerin çoğunun önünde kaldı. İsyancı ruhlu Enzo Ferrari tarafından kurulan ünlü Scuderia'nın hikâyesi; kendini adamak, ayırt etmek ve gerçekten çok hızlı arabalardır.

Gençliğinde sürüş ve otomobil mühendisliği ile tanışan ve Milan'daki Torino'daki farklı şirketler için bir dizi işle önemli yarış arabası testi sürüş deneyimi kazanmış olan Enzo, kırmızı bayraklı yol efsanesinin temelini attı. İlk olarak, Scuderia, Enzo'nun 30'lu yılların sonlarında yarış departmanı başkanı olarak çalıştığı Alfa Romeo için bir sponsorlar ve eğitmenler topluluğu olarak göründü.

Alfa Romeo ile olan bağları, Enzo'nun Scuderia'yı devralmayı planladığını öğrendikten sonra şirketten ayrılmasından sonra sadece 2 yıl sürecek. Sözleşmesinde belirtilen yarış kısıtlamalarına hala bağlı olan Enzo, Piaggio ve RIV gibi üreticiler için geçici bir araç ve aksesuar tedarikçisi olmak dışında çok az şey yaptı. 1943 yılında Maranello'ya taşındıktan sonra Enzo, yanlış bir şekilde inanıldığı gibi 125 Sport'ı değil ilk Ferrari olan Tipo 815'i yaptı.

İkincisi, ilkinden çok daha popülerdi. 1.5 L V12 motorla çalışan ham, güzel bitmemiş model, çok beğenilen bir yarış hanedanının geleceğine işaret ediyor. Ancak bugün sahip olduğu rütbeye yükselmek kolay olmayacaktı. Ferrari'nin karısı ve Scuderia'nın menajeri olan Romolo Tavoni arasındaki gerilimlerin ardından, Tavoni ve bazı üst düzey mühendisler de dahil olmak üzere çok sayıda kilit istihdam edildi.

Jaguar E-tipi ile savaşmak için felçli ve hazırlıksız bırakılan şirket, yeniden büyümeyi sağlamak için çok az şey yapabilirdi. 250 GTO modelinin geliştirilmesini tamamlamak için takıma yeni adamlar getiren eski baş mühendis Carlo Chiti'nin kendisini kovduğu insanlardan yardım geldi. GTO'yu bitirme görevi, diğerlerinin yanı sıra Forghieri-Scaglietii ikilisi tarafından başarıyla gerçekleştirildi. Otomobilin yapım tarzı, Sebring yarışında Scuderia'ya birkaç zafer kazandırdı.

Ferrari, 60'larda Forghieri'nin mühendislik yeteneğinin büyülü komuta dokunuşuyla büyüyecekti. Dino gibi modeller neredeyse anında klasik vuruşlar haline geldi ve bu da satışlarda büyük bir artış sağladı. Düzenli nakit akışı, Ferrari ekibinin araştırma ve daha sonra 250 P’nin nihai sürümünde ortaya çıkan yeni motor geliştirmede daha da derinleşmesine izin verdi.

Ferrari, 60'ların ortalarında, Scuderia'nın Le Mans'taki kazanan çizgisini aniden sonlandıran Ford GT mark 2 tarafından teslim edilen bir set gördü. Ferrari, 3000cc'nin üzerindeki tüm arabaların LeMans'a girmesini yasaklayan ve 312 P model projesini duraklatmak zorunda kalan bir FIA faturasından güvenli bir şekilde çıktıktan sonra, Ferrari yeni bir rakiple tanışacaktır. Tehdit, Porsche'den 70'lerin başlarında yarışmaya egemen oldu ve Ferrari'nin ünvanını hayal etmesini sağladı.

Ancak daha sonra Ferrari, sonraki 312PB modeliyle muhteşem bir geri dönüş yapacak. 1973, Ferrari'nin tamamen F1'e odaklanmak için spor otomobil yarışından çekildiğini gördü. Mücadele, jet belirleme ve kazanımlar arasında geçen bir hayatın ardından Enzo Ferrari 90 yaşını kaybetti. Ölümü, Ferrari mitinin olgunluğunu artırırken, satışları ve markanın toplam değerini de artı

Devamı  

3 / 3
Whatsapp Destek
Test
Siparişniz Alınmıştır