SENELİK SAYIM DOLAYISI İLE SEVKİYATLARIMIZ 1 TEMMUZ'DA BAŞLAYACAKTIR

Araç Bilgileri İle ara

MINICOOPER yedek parçaları

Dünyanın en kolay tanınan otomobillerinden biri olan Mini, geldikleri kadar yaygın olmasına rağmen kült statüsüne kavuşmayı başardı. Mini'nin fikri ve tasarımı aslen British Motor Corporation'dan gelmişti, ancak küçük otomobil üreticiye gelince birkaç değişiklik geçirdi.

60'larda yepyeni bir çılgınlığa başladı, çünkü çok küçük olmasına rağmen içinde ve yolcular için yeterli alana sahipti. Bu önden çekiş ve motorun yenilikçi tasarımı sayesinde oldu. Başlangıçta, arabalar ya Austin'in ya da Morris'in rozetinin altına satıldı. 1969 yılına kadar Mini kendi başına bir seçim haline gelmedi.

Miniler, performans açısından da oldukça verimliydiler, ağırlığı daha da azaltan ve arabanın içinde daha fazla alan sağlayan bir gövdeye sahiplerdi. Tasarımı öylesine bilinirdi ki, 1990 yılına kadar BMC'nin soyundan gelen Rover Group otomobili markalaştırmaya karar verdi.

İlk Mini Ağustos 1959'da üretildi, Mark I ayrıca uluslararası pazarlarda Austin 850 ve Morris 850 olarak da bilinirken, Birleşik Krallık'ta Austin Seven veya Morris Mini Minor olarak biliniyordu. İlk neslin 1967'de sona ermesine kadar, otomobiller daha iyi süspansiyon ve otomatik şanzıman dahil olmak üzere çeşitli geliştirmeler aldı.

İkinci nesil otomobiller 1967 ile 1970 arasında üretildi. Yeniden tasarlanmış bir ön ızgaraya ve daha büyük bir arka cama sahiptiler. 1969'da hit filmi “İtalyan İşi” yapmak için kullanılan bu otomobillerdi.

Mini'nin ilginç bir versiyonu, 1961'de Cooper Car Company'nin sahibi olan John Cooper'ın küçük arabaların potansiyelini gördüğünde ve temel Austin Mini Cooper ve Morris Mini Cooper'ın daha güçlü bir sürümü olan Mini Cooper'ı yaratmaya karar vermesiyle mümkün olabilir. 997cc'de daha büyük bir motoru, 55hp, ikiz SU karbüratörleri, daha yakın bir dişli kutusu ve disk frenleri vardı.

Bu versiyon için iyi incelemeler daha da sportif bir versiyonun geliştirilmesine yol açtı. Mini cooper S 1963'te. Cooper ayrıca yarış pisti için de araba üretti. Bunlar özellikle 1964, 1965 ve 1967'de kazandıkları Monte Carlo Rallisi'nde başarılı oldular (1966'da ilk üç sıradaki bitirmelerine rağmen diskalifiye edildiler).

Üçüncü nesil Minis, Mark III, 1970-2000 yılları arasında geldi. Bunlar daha büyük gövdelere, gizli kapı menteşelerine ve sarım pencerelerine sahipti (önceki modellerde kayar olanlar vardı). Tüm çabalarına rağmen, üreticiler Mini'ye yeni bir hava görünümü getiremediler, bu da artık bir telafiye ihtiyaç duyuyor, genel satışları ciddi şekilde etkileyen bir gerçek.

Mini'nin 80'li ve 90'lı yıllarda hayatta kalmasının tek yolu “özel baskılar” la gelmekti. Bu kısmen BMC'nin kalıntılarını Rover rozeti altında alan BMW'nin işiydi. Bu modeller havalı moda ikonları, aksi halde modern bir pazarda retro bir dokunuş olarak görüldü. Ancak BMW hala tuttuğu Mini logosuyla bitmedi, 2001'de, teknolojik olarak gelişmiş Yeni Mini piyasaya sürüldü, aksi takdirde eski otomobille ilgisi yoktu. 2007 yılında üretilen araba sayısı 1 milyona ulaştı.

Devamı  

15 / 37
Whatsapp Destek
Test
Siparişniz Alınmıştır