650TL ÜSTÜ SİPARİŞLERİNİZDE KARGO BİZDEN

Araç Bilgileri İle ara

SMART yedek parçaları

Smart'ın hikayesi, İsviçre'de bir yerde Swatch CEO'su Nicolas Hayek'in bir otomobilin şirketin adını “Swatchmobile” (Smart aslında Swatch Mercedes Art'ın kısaltması olduğunu) almak istediğine karar verdiği ve böylece Volkswagen ile temasa geçtikleri, ancak Alman şirketinin mali sıkıntıları ile mücadele ettiği bir İsviçre'de başladı. o sırada teklifte bulunmak zorunda kaldım. Sonunda projeyi aydınlatmaya karar veren Daimler Benz'di.

Aracı yapmak için 1994 yılında Fransa'nın Hambach kentinde Smartville isminde bir yere yeni bir fabrika inşa edildi. Her şey ilk önce ümit verici görünüyordu, ancak yakında Swatch ve Mercedes, gelecekteki otomobilin tasarımı ve genel performansları üzerine bir çatışmaya girdiler. Bu yüzden, araba bitmeden önce Swatch, Mercedes'i projeyi tamamlamak üzere bırakarak çekildi.

1998'de satışlar başladı ve ilk önce ümit vaat etti çünkü Smart, satıldığı 9 ülkedeki insanlardan büyük bir coşku çekti. Modeline güvenen Mercedes, iki tane Smarts daha başlattı, 2003'te Roadster ve Roadster Coupe. 2004'te biraz daha büyük bir Smart olan Forfour piyasaya çıktı.

Bu daha sonraki modeller öncekiler kadar iyi alınmadı ve birçok müşteri tasarımdan etkilenmedi ve onları çok pahalı olarak değerlendirdi. Daimler, projenin bir ton parasını kaybetti (kaynaklara göre 2003-2006 arasında 4 milyar avro) ve bu nedenle modellerin çoğunda fişi çekmeye karar verdi.

Forfour ve Roadster bu hareket sırasında ölümlerini buldular ve Fortwo (eski şehir-kupası) sadece pazarda kalabilmek için yeniden tasarlandı. Biraz daha büyüttüler ve içsel bir telafi yaptılar, ancak meşhur bir gecikmeye sahip olan tartışmalı sıralı iletimde sorunu çözmediler.

Bir düşününce, bütün araba oldukça tartışmalı. Ya ondan nefret edersin ya da seversin, kayıtsız kalmana imkân yok, bu tür bir araba.

Devamı  

2 / 2
Whatsapp Destek
Test
Siparişniz Alınmıştır