650 TL üstü siparişlerde kargo bizden

Araç Bilgileri İle ara

FORD yedek parçaları

Henry Ford, şirkete 1902 yılında on iki yatırımcıdan 28.000 $ nakit parayla başladı; bunların arasında daha sonra Dodge Brothers Motorlu Taşıt Şirketi'ni bulacak olan John ve Horace Dodge vardı. Şirketin ilk fabrikasını Detroit'teki Bagley Caddesi'nde kurduğu 40 yıl oldu.

Daha sonra firmayı 16 Haziran 1903'te dahil edecekti. Ford Motor Company, modellerini alfabetik sırayla kronolojik olarak etiketleyecekti. Model A'dan başlayarak Ford'un son sağ direksiyon aracı olan Model K'ye ve Model S'ye kadar. Ardından 1908'de Ford, Childe Harold Wills ve iki Macar göçmen Joseph A. Galamb ve Eugene Farkas tarafından tasarlanan Model T'yi tanıttı. Bu model, şirketi tarihteki en etkili otomotiv markaları arasına sokan, en iyi Ford araçlarından biri oldu.

Ford Model T güvenilir, pratik ve uygun fiyatlı bir üründü ve ABD'de orta sınıf erkek aracı ilan edildi. Otomobilin başarısı Ford’u işini genişletmeye ve 1913’te dünyanın ilk araç montaj hattının tanıtımıyla seri üretim ilkelerinin temellerini düzenlemeye zorladı. 1912 itibariyle, yalnızca T modelinin üretim rakamları yaklaşık 200.000 adede ulaştı.

Aracın inşaat alanına getirilen bu örgütsel yenilik, Ford'un şasi montaj süresini 10 saat kadar azaltarak 12 saatten 2 saat 40 dakikaya düşmesini sağladı.

Ford, üretim sürecinin verimliliğini sağlamanın yanı sıra, yeni bir kar paylaşım politikası ilan ederek şirketini etkileşimli bir kuruluş haline getirdi. Bu, satışların 300.000'e ulaşması halinde alıcılara bir miktar kar sağlayacaktır. Beklenildiği gibi, satışlar zahmetsizce 300 bin eşiğine ulaştı ve 1915 yılında 501.000 rekor seviyesine ulaştı.

Yeni bir finansal taktikler setinin bir parçası olarak, Ford, iş bulmakta zorlanan, iş vardiyalarını azaltan ve tüm çalışanların maaşlarını iki katına çıkaran engellilere çalışma yerleri sağladı. Bunlar gibi değişiklikler, modern çalışma koşullarının temelini oluştururken, aynı zamanda muazzam bir satış artışı yarattı.

Yine de, ABD ve Kanada pazarı, Ford'un planlarına uymayacak kadar küçük olacağını kanıtladı. 20'li yılların ortalarında, Ford etiketi okyanusu geçti ve İngiltere, Fransa, Almanya, Danimarka, Avusturya ve uzak Avustralya'ya ulaştı. Şirketin Avrupa menşeli faaliyetleri, markanın gelir artışına yardımcı oldu.

Savaş, Ford şirketini diğer otomobil üreticileri kadar kötü sallamaz. Birinci Dünya Savaşı sonrası gelişmeler, yeni tüketici taleplerini karşılamak için dört tekerlekli frenlerin ve bir dizi yeni araç sürümünün piyasaya sunulmasını içerir. Ford, 1922'de, Henry Ford'un hayran olduğu Abraham Lincoln'ın adını alan Lincoln Motor Company'nin satın alınmasıyla lüks otomobil segmentine girdi.

Ford Motor Co., Büyük Buhran'da hayatta kalmak için az sayıdaki büyük Amerikan şirketinden biriydi; ancak düşen otomotiv satışları, şirketin operasyonlarını azaltmasına ve birçok işçiyi işten çıkarmasına yol açtı. Mayıs 1929'da Ford Motor Co., Sovyetler'den 13 milyon dolar değerinde otomobil ve parça satın alan Sovyetler karşılığında entegre bir otomobil üretim tesisi kurmak için 1938'e kadar teknik yardım sağlamak üzere Sovyetler Birliği ile bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma uyarınca birçok Amerikalı mühendis ve vasıflı otomobil işçisi 1932'de Gorkovsky Avtomobilny Zavod (GAZ) veya Gorki Otomotiv Fabrikası üzerinde çalışmaya gitti. Santralin bitiminden sonra Sovyetler Birliği'nde kalan birkaç kişi Stalin Büyük Terörüne kurban gitti, ya ateş etti ya da Sovyet rehberlerine sürgün

Devamı  

15 / 1083
Whatsapp Destek
Test
Siparişniz Alınmıştır