650 TL üstü siparişlerde kargo bizden

Araç Bilgileri İle ara

RENAULT yedek parçaları

Fransa'da 3 kardeşin 1899'da başlattığı bir işletme, Nissan'la olan ortaklığı sayesinde şimdilerde Renault'nun dünyanın en büyük 4. otomobili olduğunu göz önüne alarak on yıllar sonra çok karlı bir iş haline geldi.

Louis Renault adında coşkulu bir mühendisin beyni olan şirket, “mekanik” ile ilgilenirken, finansal tarafı yöneten iki kardeşi ile birlikte kuruldu. Louis, en başından beri dört tekerlekli bir araca dönüştürdüğü De Dion-Bouton üç tekerlekli bisikletinde bir doğrudan tahrik sistemini icat ettiğinde ve daha sonra patentini aldığında inovasyonu göstermeyi başardı.

Louis ayrıca, Renault adını dünyaya tanıtması için yarış yaparak olacağını söyledi, böylece araçlarına kardeşlerinin şoförlük yaptığı şehirler arası yarışlarda girdi. Bir dizi zafer, aradıkları şöhreti onlara kazandı. Yarışları izleyen insanlar, arabaların zaman için pahalı olmasına rağmen emir verdiler.

Şirket hızlı bir şekilde Seine tarafından dükkan geliştirdi ve kurdu. Modelin dizisinde şimdi 1902'deki ilk salon da dahil olmak üzere birçok model vardı. Bu, Louis'in 24 beygirlik dört silindirli ilk motorunu tasarladığı yıldı.

1903'te Renault kardeşlerden biri olan Marcel, Paris'te Madrid yarışına çarptı, hem şirket için hem de şimdi Renault için yarışacak profesyonel sürücüler atacak olan Louis için sert bir darbe aldı. Bunun yerine, Renault arabalarını daha fazla Avrupa pazarına ve hatta Amerika'ya getirmeye odaklandı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa arasındaki boşluk savaş ve ekonomik çöküş nedeniyle genişledikçe, Renault üretimi arttırmaya ve maliyetleri düşürmeye çalıştı. Ekonomik krizden sonra, daha özerk olmak istedi ve ona otomobil yapmak için gereken malzemeleri ve parçaları sağlayan her türlü işletmeyi satın almaya başladı. Ayrıca 1922'de Ford ve fabrikasını taklit ederek montaj fabrikalarını tanıtan fabrikayı modernize etti.

30'ların ekonomik çöküşü sırasında, tüm otomobil üreticileri acı çekmek zorunda kaldı ve Renault istisna değildi. Şirket maliyetleri düşürmek, personeli azaltmak ve üretimde daha verimli olmak zorunda kaldı. Bu yüzden diğer alanlara yayılmaya başladı, temelde kendisine bir motor takılı olan bir şey inşa etti. Otobüsler, kamyonlar, elektrikli vagonlar, traktörler ve hatta uçak motorları artık hepsi Renault tesisinden geliyordu.

Tüm ülkeyi sarsan işçi grevleriyle Renault, Citroen’in birkaç yıl önce yaptığı gibi iflas etmemesi için hükümet tarafından 1945’te devletleştirildi. Yeni şirket tarafından yapılan ilk proje küçük 4CV idi, ancak İkinci Dünya Savaşı sonrasına kadar ertelendi. Avrupa pazarı için küçük otomobiller gelecekti çünkü satın almaları ve bakımları ucuzdu.

1946'da tanıtılan 4CV, başlangıçta beklenenden çok daha büyük, büyük bir başarı oldu. Şirketin satışlarından elde ettiği para ile üretime yardımcı olmak için ağır makineler aldı ve geliştirdi. Renault daha sonra ağır mallar sektörüne geri döndü ve iki mevcut şirketi bir araya getirerek Latil ve Somua, tamamen kamyon yapımına adanmış yeni bir şirket kurdular - Saviem.

4CV yaşlandıkça, 1956'da ortaya çıkan Dauphine adlı yeni bir model ortaya çıkmaya hazırdı. ABD'de bile çok başarılı oldu. Aslında, okyanusta öylesine başarılıydı ki, Renault yüksek talebi karşılamak için özel bir nakliye şirketi, CAT kurmak zorunda

Devamı  

15 / 6379
Whatsapp Destek
Test
Siparişniz Alınmıştır