SENELİK SAYIM DOLAYISI İLE SEVKİYATLARIMIZ 1 TEMMUZ'DA BAŞLAYACAKTIR

Araç Bilgileri İle ara

LADA yedek parçaları

Lada otomobil markası Rusya'da 1966 yılında kurulmuş olunup ilk üretim modeli VAZ2201 modelidir.
Yedekmatik.com üzerinde Lada yedek parça kategorisini incelemektesiniz.
İhtiyaçlarınız doğrultusunda sol tarafta bulunan arama formu üzerinden Lada marka otomobilinize yönelik
model ve yedek parça kategorisi seçimi gerçekleştirebilir ve arama sonucunuza daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Lada'nın tarihi, Rusya ile İtalya arasındaki ortak girişimin bir parçası olarak bir otomobil fabrikasının açıldığı 60'lara kadar takip edilebilir. Volga nehrinde inşa edilen fabrika, küçük bir sanayi topluluğu oluşturan ve sonunda bitkinin etrafında büyüyen İtalyan komünist adlı kasaba Toglietti'nin hızlandırılmış gelişimini tetikledi.

Fiat modelleri, başlangıçta “halkın arabası” olarak tasarlanan ilk Ladas'ların temelidir. Fiat 124'ün platformu, sıfır Celsius ve engebeli arazilerin altındaki sıcaklıklarda, Rus sürüş koşullarının gereksinimlerini karşılayacak şekilde adapte edildi. Sağlam bir yapı elde etmek için dış gövde sertleştirildi, genel yerden yükseklik arttı ve arkaya alüminyum frenler yerleştirildi. Motor, üstten eksantrik miline sahip daha yeni bir tasarımla değiştirildi. Garip bir şekilde, Fiat modellerinde bulunandan daha iyi olan motor, Fiat tarafından hiç kullanılmadı.

Rusya'da motorun arızalanmasının ana nedeni soğuktu ve hiçbir yerde hayatta kalma şansı az olan “sıkıntıları” önlemek için bazı önlemler alınmıştı. Böylece, bir yardımcı manuel yakıt pompası ve ani akü kaybını önlemek için bir başlangıç ​​tutacağı monte edildi.

Genel olarak düşünüldüğü gibi Lada, bir otomobil üreticisi değil, Rus üretici Autovoz'a ait bir ticari marka. Adından da anlaşılacağı gibi, Lada araba basit ve uzun ömürlü inşa edildi, Eastpak bugün sırt çantalarını yaptığı gibi. İlk Fiat'tan ilham alan modellerde sedanlar (VAZ 2101) ve istasyon vagonları (VAZ 2102) ve ardından VAZ 2103 gibi lüks versiyonların tanıtılması, ikiz farlar ve geliştirilmiş 1.5 L benzinli motor bulunuyordu.

1980'lerin geldiği zaman, Lada zaten daha yeni ve daha yeni modeller geliştirmişti. Tasarım geliştirme için harika bir örnek, 1978'de piyasaya sürülen Niva idi. Model, yeni gövde stili, dört tekerlekten çekiş sistemi ve güçlü 1.7 litrelik motoru ile Rusların beğenisini kazanmak için hızlıydı.

Daha sonra, daha sonra Samsara olarak adlandırılan 3 kapılı bir hatchback olan Sputnik'in piyasaya sürülmesiyle daha önceki modellerde yapılan birkaç iyileştirme yapıldı. Yeni Ladas'ın gelişimi, yanma odalarının iyileştirilmesi için çalıştığı Porsche gibi Alman üreticilerle işbirliğinden faydalandı.

VAZ 2105 ve 2107 gibi o dönemde üretilen modellerin bazıları, daha sonra “gigolo” kelimesine benzerliklerinden dolayı düşmüş olan Zhiguli adı altında geçti. Komünist rejimin düşüşünün ardından fabrika yeni 110 ürün yelpazesini ertelemeye zorlanana kadar üretim devam etti.

90'ların modelleri arasında görünüm açısından Nissan Micra'ya yakın bir mikro araba olan Gnom ve sportif bir coupe olan 92'lerin yayınladığı Natacha bulunuyor. Lada, diğer otomobil üreticilerine kıyasla yeraltında faaliyet gösteriyor gibi görünmekle birlikte, Asya ve Güney Amerika gibi dünyanın diğer bölgelerinde faaliyetlerini başarıyla gerçekleştirdi.

Halen Renault ve Nissan'la birlikte daha büyük bir gr

Devamı  

15 / 59
Whatsapp Destek
Test
Siparişniz Alınmıştır