650TL ÜSTÜ SİPARİŞLERİNİZDE KARGO BİZDEN

Araç Bilgileri İle ara

PEUGEOT yedek parçaları

Peugeot, ilk başta tam olarak araba yapmamış olsalar bile, bugün araba pazarındaki en eski markalardan biridir. Peugeot işletmesi, 1842'de biber, tuz ve kahve öğütücü üreticisi olarak başladı ve araba üretme şekli oldukça ilginç: kabarık elbiseler için çelik çubuklar yapmaktan, şemsiyelere döndü, sonra sadece doğal görünen tel jantlar bisiklete doğru adım atın. Ve bir kez orada, kişisel ulaşımın bir devrimin tam ortasında gerçekleştiği, yüzyılın başında arabalara kısa bir mesafedeydi.

Peugeot adı, 1700'lerden beri bir aile işletmesiydi. Peugeot ailesinin otomobil üretimine ilgi duyan ilk kişi Armand Peugeot idi ve kısa süre sonra Gottlieb Daimler ile bir araya geldikten sonra, ilk Peugeot otomobil, ilk 1889 yılında çıkan ve üç tekerlekli, buharla çalışan bir model olarak doğdu. Bir yıl sonra buhar, benzin lehine bırakıldı ve üç tekerlekli model, Daimler lisanslı bir motor kullanarak dört tekerlekli bir versiyona dönüştürüldü.

Üç noktalı süspansiyon, sürgülü vites şanzımanı ve ilk lastik lastik tekerlekleri gibi pek çok yenilik sayesinde sayılar giderek artmıştır. Onlar denilen tip 12, 1894 ile başlayan yarışlara bile girmiştir.

1896'da Peugeot 8 beygir gücündeki yatay bir ikiz olan kendi motorlarını yapmaya başladı. Aynı yıl Peugeot kardeşleri tarafından yönetilen ana şirketten ayrıldı ve Adincourt'ta bir fabrika ile Societe Anonyme Des Automobiles Peugeot'yu kurdu. 1899'da Peugeot'nun satış arabaları 300'e yükseldi, bu yıl Fransa'da sadece 1200 araba satıldığını düşünüyoruz. 1903'te Peugeot fabrika üretimine motosikletler ekledi.

Kısa bir süre yarış dışı kaldıktan sonra Peugeot otomobil, 1913'te Indianapolis 500'ü Jules Goux ile direksiyonda kazanmayı başardı. Otomobilin başarısı, silindir motor başına DOHC 4 valflerin piyasaya sürülmesinden kaynaklanıyordu. Avrupa'da savaş başladığında Peugeot elbette silah ve askeri araçlar üretmeye başladı.

Savaşta hayatta kalmanın iyi yanı, otomobillerin artık daha fazla bir zorunluluk haline gelmesi ve Peugeot için daha büyük satışlar anlamına gelmesiydi. 1929 yılında, ilk 201 modeli tanıtıldı; bu, Fransız otomobil üreticisi tarafından markalaştırılacak otomobilleri numaralandırmanın bir yoludur.

Depresyondan kurtulan şirket, 1933'te alıcıları daha aerodinamik bir görünüm ile etkilemeye çalıştı. O yıl ortaya çıkan model, Mercedes tarafından da toplanacak bir inovasyon olan geri çekilebilir sert bir üste sahipti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Peugeot kaderi, fabrikaları Alman savaş çabası için araba ve silah yapmak zorunda kaldıkça daha da kötüye gitti. Savaşın sonunda, bitkiler ağır bombalandı ve tazminat talep edildi. 203 modeliyle otomobil üretimine devam etmesi 1948 yılına kadar sürecek.

Bu, Pininfarina'nın İtalyan tasarımlı yeni model serisinin dizilişini tamamlamasıyla sadece bir başlangıçtı. Bu otomobillerin başarısı Peugeot’yu 1958’de de ABD’de satmaya başlamıştı. Bu zamana kadar Peugeot, Renault (1966) ve Volvo (1972) gibi diğer üreticilerle işbirliği yapmaya başladı.

Pazardan daha büyük bir pay almayı teklif eden Peugeot, 1974'te Citroen'in% 30'unu satın alarak tamamen iki yılda devraldı ve bu da şirketin isminde bir değişiklik anlamına geldi, şimdi de PSA (Peugeot Societe Anonyme). Bu ortaklık, iki markanın birbirlerinin teknik başarılarından faydalanabileceği ancak bağımsızlıklarını tasarım açısından koruyabileceği anlamına geliyordu.

PSA grubunun daha da genişlemes

Devamı  

15 / 2200
Whatsapp Destek
Test
Siparişniz Alınmıştır