Araç Bilgileri İle ara

OLDSMOBILE yedek parçaları

Adının dediği gibi, bu marka 1897'de Ransom E. Olds tarafından kurulan Amerika'daki en eski markalardan biri. Ne yazık ki, bugün otomobil şirketi, 107 yıllık tarihinin çoğunda markanın sahibi olan 2004 yılında GM tarafından kapatıldığı için artık değil.

Aslında, 1901 yılında ilk montaj hattının kurulduğu Detroit'teki Olds Motor Şirketi olarak başladı ve o sırada çağrıldığı gibi “atsız araba” yapmakla mücadele eden 75 işçiden oluşuyordu. İlk model Kavisli Dash olarak adlandırıldı ve küçük bir medya maruziyetinden sonra, satışlar artmaya başladı.

Michigan, Lansing'de yeni bir tesis inşa edildi ve 1903'te 425 modelden 1903'te 4000'e çıktı. Üreticinin “Olds automobiles” olarak adlandırdığı ancak Oldsmobiles adını verdiği için Oldsmobile adı asla resmen gelmedi.

Bir sonraki model, daha lüks bir otomobil olan 1910 Limited Touring'di, o zamanlar bir eve rakip olabilecek fiyat etiketiyle. Yine de, Oldsmobile muhtemelen aracın bir trene karşı yarış kazanması durumunda ortaya çıkması nedeniyle birkaç yüz model satmayı başardı.

Oldsmobile için bir sonraki büyük adım, dört ileri yarı otomatik şanzımanın “Otomatik Emniyet Şanzımanı” adı altında tanıtıldığı 1937 yılında geldi. 1940'da tamamen otomatik olan yeni, geliştirilmiş bir sürüm piyasaya sürüldü. Ardından savaş geldi ve araba üretimi yerini büyük kalibreli silah ve mermileri bile içeren silah yapımı ile değiştirdi.

Savaş sonrası prodüksiyon, “Roket” adı verilen ve çok fazla güç sunan düz 8 düz uçlu yeni bir motorun piyasaya sürülmesi ile yarışçıların ve hot rod meraklılarının favorisi haline gelecek. Oldsmobiles yeni “sportif” imajlarını sürdürmek için tasarımlarını değiştirdi, şimdi önünde büyük bir ızgara olan, jet avcı uçlarını andıran, arka lambaları da Roket temasına uyuyor gibiydi.

60'lar, birlikte üretimde 90'lı yıllara dayanacak olan Cutlass ve Toronado gibi modellerini getireceklerdi. Bu modeller, diğerlerine ek olarak, 70'li ve 80'li yıllarda Oldsmobile satışlarını, diğer Amerikalı üreticilere sorun yaşamalarına rağmen getirmeyi başardı. Oldsmobile’in zirvede kalmasını sağlayan yol, güvenilir ve para için iyi kalitede olduğu kabul edilen bir araba yapmaktı.

80'lerde satılan markanın yanı sıra, 90'ların geldiği zaman, Oldsmobile başını belaya soktu. GM'in diğer bölümleri geliştikçe, Oldsmobile piyasadaki yerini kaybetti, görevini kaybetti ve Pontiac veya Chevrolet gibi diğer GM araçlarının yeniden sürümlerini satmak zorunda kaldı. Zaman geçtikçe, Oldsmobile GM için yeni konseptleri test etmek için bir temel haline geldi.

Üretici için işleri tersine çevirebilen tek otomobil Oldsmobile Aurora'ydı. Bu otomobil tasarımda yeni bir dönüşe işaret ediyor, ancak yepyeni bir görünüm elde etmek için, eski modellerin tümü birer birer raflara konuldu ve daha zarif, daha aerodinamik olanlarla değiştirildi (Achieva, Bravada, Sekiz Sekiz ve Siluet).

Tüm çabalarına rağmen, Oldsmobile’in ölümü nihayet GM’le olan bağlantısından dolayı ortaya çıkacaktı. Otomotiv devi için kar kaybı, Detroit markasının sessizce dinlenmeye bırakılacağı anlamına geliyordu. Son modellerinden sonra, Bravada adında bir SUV, Amerikan pazarında hit oldu.

Devamı  

2 / 2
Test
Siparişniz Alınmıştır