JAGUAR YEDEK PARÇA

JAGUAR YEDEK PARÇA

Jaguar yedek parça siparişleriniz için aynı gün uygun fiyatlı kargo teslimi gerçekleştirmekteyiz. Jaguar Oto Yedek Parça siparişlerinizi kapıda ödeme, havale, eft veya kredi kartı seçenekleri ile sitemiz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Jaguar (Panthera onca) büyük felid bir türdür ve Amerika'ya özgü Panthera cinsinin tek mevcut üyesidir. Jaguar'ın şimdiki menzili Güney Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Amerika'daki Meksika'dan, Orta Amerika'nın çoğuna ve güneyden Paraguay'a ve Güney Amerika'daki kuzey Arjantin'e kadar uzanıyor. Şu anda Batı Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan tek kediler olmasına rağmen, türler 20. yüzyılın başlarından beri Amerika Birleşik Devletleri'nden büyük ölçüde yok olmuştur. IUCN Kırmızı Listesinde Tehdit Altında olarak listelenmiştir; ve sayıları düşüyor. Tehditler arasında habitat kaybı ve parçalanması bulunur.


Genel olarak, jaguar Yeni Dünyanın en büyük yerli kedi türüdür ve dünyanın üçüncü en büyüğüdür. Bu benekli kedi leoparla yakından benzer, ancak genellikle daha büyük ve daha sağlamdır. Çeşitli ormanlık ve açık araziler arasında değişmektedir, ancak tercih edilen yaşam alanı tropikal ve alt tropikal nemli geniş yapraklı orman, bataklık ve ormanlık bölgelerdir. Jaguar yüzmekten hoşlanır ve büyük ölçüde besin zincirinin en üstünde yalnız, fırsatçı, sap ve pusu yırtıcıdır. Bir kilit taşı türü olarak ekosistemlerin dengelenmesinde ve av popülasyonlarının düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.


Jaguarlarda veya vücut kısımlarında uluslararası ticaret yasaklanmış olsa da, özellikle Güney Amerika'daki çiftlik sahipleri ve çiftçilerle çatışmalarda kedi hala sık sık öldürülmektedir. Her ne kadar azaltılmış olsa da, aralığı geniş kalır. Tarihi dağılımı göz önüne alındığında, jaguar, Maya ve Aztek'inkiler de dahil olmak üzere çok sayıda yerli Amerikan kültürünün mitolojisinde belirgin bir şekilde yer aldı.